İstanbul Başkonsolosluğu

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu

Belarus Büyükelçiliği ve Belarus Başkonsolosluğu, Belarus’ın çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   

Belarus Başkonsolosluğu Türkiye- Belarus ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Belarus vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.

Belarus Başkonsolosluğu, Belarus’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirirler.

Türkiye’de yaşayan Belarus vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Belarus Başkonsolosluğu sorumluluk alanında yer alır. 

Belarus Başkonsolosluğu İletişim

Telefon: (+90212) 573 66 31
Faks: (+90212) 573 66 71, 573 66 32 (vize şubesi)
e-mail: turkey.istanbul@mfa.gov.by

İstanbul Belarus Konsolosluğu Adres

Birgül sokak Toros Villa No : 1/B Florya Bakırköy / İSTANBUL

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Belarus İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

İstanbul Belarus Başkonsolosluğu, Türkiye ile Belarus arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunurken Belarus Başkonsolosluğu İstanbul diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Belarus temsilciliğidir. Belarus Başkonsolosluğu İstanbul ’un yetki alanları antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Türkiye Belarus Başkonsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Belarus vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında çalışmalar sürdürmektir. 


Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde acil durumlarda +90 531 71 911 17 aranabilmektedir. Acil durumlarda (ağır hastalık veya ölüm, tutuklama, soygun, pasaport ve diğer seyahat belgelerinin kaybı) Türkiye Cumhuriyeti Minsk Büyükelçiliği Konsolosluk şubesi ve Belarus kolluk makamlarına müracaat edilebilir.

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri

Belarus İstanbul Başkonsolosluk Bölümü: Pazartesi – Cuma Saat: 08.45-13.00 ve 14.00-18.00 arasında konsolosluk hizmetleri vermektedir. 

Cuma: 8.45-13.00 ve 14.00-16.45 saatleri arasında
Öğle Arası: 13.00 – 14.00

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul Vize İşlemleri: Başvuru Saatleri: 09.30 – 11.00

Pasaport iade Saatleri: 16.00 – 17.00

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Bölümü: Belarus vatandaşları ile ilgili konsolosluk işlemleri için kabul saatleri: 11.00 – 12.30

Vize iade saatleri: 16.00 – 17.00

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu, Belarus Devleti'nin resmi tatillerinin dışında Türkiye resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.Belarus’a seyahat edecek olan vatandaşlarımızın tatil programlarını hazırlamadan önce Belarus İstanbul Başkonsolosluğu resmi tatil programını gözden geçirmelerinde fayda bulunmaktadır.

Belarus Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Belarus Cumhuriyeti’ne ziyaret sebebine göre vize başvurusu yapmak isteyenler, Belarus Dışişleri Bakanlığı'nın belirlediği vize kategorilerinden (Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Eğitim Vizesi, Belarus Transit Vize) biri ile müracaatlarını İstanbul Belarus Başkonsolosluğu'na yapmaları gerekmektedir.  

Belarus seyahatinin süresine bağlı olarak Belarus Başkonsolosluğu'na Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) için vize talebi belirtilmelidir. Ayrıca Belarus vize işlemleri için  Belarus'tan gönderilen Davet Mektubu'nda; ülkeye giriş sayısına (tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi ) göre vize talebinde bulunulmasında fayda vardır.

Belarus Konsolosluğu

Belarus Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Belarus Başkonsolosluğu'na vize başvurusunu dikkate alabilmesi için Belarus Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Doldurulması zorunlu olan bu belge, başvuru işlemlerinizin ilk adımını oluşturacaktır. Belarus Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken,Belarus vize başvuru formunda beyan edilmiş bilgiler ile, başvuru evraklarının birbirini bilgi bakımından desteklemesi, Belarus Başkonsolosluğu'nun en çok dikkat ettiği konudur.

Belarus Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

Belarus İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Belarus’a yapılacak olan seyahatin sebebi ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Belarus Başkonsolosluğu vize müracaatı sırasında vize ücretini nakit olarak almamaktadır. Belarus Başkonsolosluğu'na ödemesi yapılması gereken vize ücreti, T.C. Ziraat Bankası Florya şubesinde mevcut olan Belarus Başkonsolosluğu hesabına yatırılmalıdır. Bankada İşlem sonrası verilen banka dekontunun, başvuru sırasında Başkonsolosluğa ibrazı gerekmektedir.

Belarus Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belarus Vize başvurularında eksiksiz başvuru dosyası teslim edildiği ve başvurunun onaylanmasının ardından ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Belarus ekspres vize başvurusu 2 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belarus Vize Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

Belarus Cumhuriyeti vize harçları sadece T.C. Ziraat Bankası Florya Şubesi'ne yatırılmaktadır.

Euro Hesabı: İBAN: TR80 0001 0020 5757 5649 3150 03
ABD Doları Hesabı: İBAN: TR10 0001 0020 5757 5649 3150 02

Belarus Başkonsolosluğu Vatandaşlık Hizmetleri 

Belarus Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınmaktadır.

Belarus Konsolosluğu Ulaşım

İstanbul Başkonsolosluğu