Belarus Konsolosluğu Vize Başvuru

Belarus Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Umumi Pasaport sahipleri 30 günü aşan seyahatlerinde vizeye tabidir. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri de 90 günü geçmemek koşulu ile bu ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Belarus vizesi, Belarus Konsolosluğu veya Belarus vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden alınabilmektedir. Vize başvuru işlemleri öncesinde pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması önemlidir. Yıpranmış, hasar görmüş pasaportlarla alınmış olan Belarus vizesi, seyahatiniz için risk taşır. Sınır görevlileri ülkeye girişiniz hakkında son kararı verecek olan kişilerdir

Belarus Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eksiksiz, doğru ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizle uyum gösteren bir şekilde vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Belarus Konsolosluğu, Belarus Vizesi İçin Gerekli  Olan Belgeler Nelerdir?

Her ülkenin vize uygulaması farklıdır. Seyahatinizin içeriği evraklarınızı belirlerken, Belarus’a gitme amacınıza yönelik Belarus vize başvurusunu alınız.  Belarus Turistik Vize, Belarus Ticari Vize, Belarus Ziyaretçi Vizesi ve Belarus Öğrenim Vizesi farklı amaçlarda olan vize türleridir.

Pasaport
Belarus turistik vizesi başvurunda kullanılacak pasaportun vize sahibinin seyahatinin seyahatinin bitiminden (Türkiye dönüş tarihinden itibaren) en az üç ay geçerli olan, 

son on yıl içerinde çıkartılmış olan,

Pasaportun vize için gerekli olan en az iki adet boş sayfası

Not: Gerekli sayfalar — 1, 2, 3, 4, temditler sayfaları ve nüfus cüzdanı örneği sayfası 


 Vize başvuru formu;

Belarus vize başvurusunda bulunan kişinin şahsen doldurduğu, güncel olan, eksik ve yanlış beyanın olmadığı bir şekilde doldurulan (Türkçe ve İngilizce olrak doldurulnuş olmalıdır) vize başvurusunda bulunan kişi tarafından bizzat imzalanmış vize başvuru formu


Turistik vize için davet mektubu 
 Belarus’ta kayıtlı olan ve ziyaret edilecek şirketten gidecek kişi adına verilen ve gerekli bir şekilde doldurulmuş


Bir adet orjinal, güncel vesikalık fotoğraf
En fazla 6 ay önce çekilmiş, retuş edilmemiş ve kontrastı belirgin olmalı. Resim vize başvuru formunda belirtilen bölüme zımbalanmış olmalı.


Seyahat sağlık sigorta poliçesinin fotokopisi

Dekont

Belarus Vize İşlemleri Kaç Gün Sürmektedir?
Belarus vize işlemleri evrakların tamamlanma süresine göre değişiklik gösterir. Vize başvuru işlemlerinin incelenmesi ve vize hakkında kararlar Belarus Başkonsolosluğu tarafından verilecektir. ‘’Diplomatik’’, ‘’hususi’’ ve ‘’hizmet’’ pasaport sahipleri ise Belarus vize işlemlerinden muaftır.

Belarus Vizesi Başvuru

Belarus Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır? (2021)

Giriş miktarı, işlem süresine göre vize ücreti değişiklik göstermektedir. Standart Belarus Vizesi ortalama 5 iş günü içerisinde, ekspres vize ortalama olarak 2 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Vize ücretleri sadece Euro olarak kabul edilmektedir. Nakit alınmamaktadır. 

Giriş miktarı

İşlem süresi

Normal

(5 iş günü içinde çıkar)

Ekspres

(2 iş günü içinde çıkar)

Tek giriş

60ˆ

120ˆ

Çift giriş

60ˆ

120ˆ

Çok giriş

60ˆ

120ˆ

 

Giriş miktarı

İşlem süresi

Normal

(5 iş günü içinde çıkar)

Ekspres

(2 iş gün içinde çıkar)

Çok giriş

60ˆ

120ˆ

Belarus Vize İşlemleri Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlarınızı yenilemiş olmak sorunsuz bir Belarus seyahati için gereklidir. Yıpranmış yahut hasar görmüş pasaportunuzla Belarus vize işlemlerini tamamlamış olsanız dahi Belarus’a girişiniz esnasında görevlilerce geri çevrilme ihtimaliniz bulunur.

Belarus vize başvurularınızın öncesinde pasaportun 10 yıl içerisinde alınmış olmasına dikkat edilmelidir.

Belarus vize başvrularına değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Belarus Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine aittir.

Vize başvurusu ret edildiği durumda vize harcı iadesi yapılmamaktadır. Vize harcı başvurunun işleme alınabilmesi için yatırılmaktadır.

Verilen vizenin tarih aralıkları uzatılamaz veya bir değişiklik yapılamaz. Seyahat tarihinde yaptığı değişiklik sonucu vize tarihi seyahat tarihi ile uyuşmayan başvuru sahibi yeniden vize başvurusu yapmak durumundadır.

Belarus Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir.

Bekarus’a giriş yaptıktan sonra beş çalışma gününden fazla ülkede kalındığında ziyaretçinin polis makamlarında kayıt yaptırması gerekmektedir. Ziyaretçi otelde kalıyorsa kayıt işlemleri otel görevlileri tarafından yapılmaktadır. 

Belarus vize başvurusu

 

 

Belarus Vizesi Başvuru