Belarus Büyükelçiliği Ankara

Belarus Büyükelçiliği Nerededir?

Adres: Abidin Daver Sk., No 17, Çankaya, Ankara

Belarus Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Telefon: +90 (312) 441 67 69, +90 (312) 441 67 70

Faks: +90 (312) 441 66 74

Telefon / faks (Konsolosluk Şubesi): +90 (312) 441 64 50

E-mail: turkey@mfa.gov.by, turkey.consul@mfa.gov.by

Belarus (Beyaz Rusya) Ankara Büyükelçiliği Mesai Saatleri

Belarus Ankara Büyükelçiliği Mesai Saatleri: Pazartesi – Cuma Saat: 09.00 – 18.00 
Öğle Tatili: 13.00 – 14.00

Belarus Ankara Vize Başvuru Saatleri: 09.30 – 11.00
Pasaport İade Saatleri: 16.00 – 17.00

Belarus Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Belarus vatandaşları ile ilgili konsolosluk işlemleri için kabul saatleri: 11.00 – 12.30
Evrak iade saatleri: 16.00 – 17.00

Beyaz Rusya Büyükelçiliği Görevi Nedir?

Ankara Belarus Büyükelçiliği, Türkiye ile Belarus arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Türkiye Belarus Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Belarus vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında çalışmalar sürdürmektir.

Belarus Ankara Büyükelçiliği 2021 Tatil Günleri Nelerdir?

Belarus Ankara Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de yer alan diğer Konsoloslukları, Belarus resmi tatillerinin dışında Türkiye resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. Belarus’a seyahat edecek olan vatandaşlarımızın tatil programlarını hazırlamadan önce Belarus Ankara Büyükelçiliği Ankara resmi tatil programını gözden geçirmelerinde fayda bulunmaktadır.

Belarus Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belarus Vize başvurularında eksiksiz başvuru dosyası teslim edildiği ve başvurunun onaylanmasının ardından ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Belarus ekspres vize başvurusu 2 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belarus Vize Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

Belarus Cumhuriyeti vize harçları sadece T.C. Ziraat Bankası Florya Şubesi'ne yatırılmaktadır.

Euro Hesabı: İBAN: TR80 0001 0020 5757 5649 3150 03
ABD Doları Hesabı: İBAN: TR10 0001 0020 5757 5649 3150 02

Belarus Büyükelçiliği  Ankara Vize İşlemleri

Belarus Cumhuriyeti’ne ziyaret sebebine göre vize başvurusu yapmak isteyenler, Belarus Dış işleri Bakanlığı'nın belirlediği vize kategorilerinden ( Belarus Ticari Vize, Belarus Misafir Vizesi, Belarus Turistik Vize, Belarus Eğitim Vizesi, Belarus Transit Vize) biri ile müracaatlarını Ankara Belarus Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir.  

Belarus seyahatinin süresine bağlı olarak Belarus Büyükelçiliği'ne Belarus Transit Vize, Belarus kısa vadeli vize (90 güne kadar) ve Belarus uzun vadeli vize (1 yıl geçerli olup 90 gün kalmalı) için vize talebi belirtilmelidir. Ayrıca Belarus vize işlemleri için  Belarus'tan gönderilen Davet Mektubu'nda; ülkeye giriş sayısına (tek girişli mi, çift girişli mi yoksa çok girişli mi ) göre vize talebinde bulunulmasında fayda vardır.

Belarus Büyükelçiliği Vize Başvuru Formuna Nasıl Ulaşabilirim?

Belarus Büyükelçiliği'ne vize başvurusunu dikkate alabilmesi için Belarus Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Doldurulması zorunlu olan bu belge, başvuru işlemlerinizin ilk adımını oluşturacaktır. Belarus Konsolosluğu başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken,Belarus vize başvuru formunda beyan edilmiş bilgiler ile, başvuru evraklarının birbirini bilgi bakımından desteklemesi, Belarus Büyükelçiliği'nin en çok dikkat ettiği konudur.

Belarus Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Belarus Ankara Büyükelçiliği Vize Harç Ücreti Ne Kadar?

Belarus’a yapılacak olan seyahatin sebebi ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Belarus Büyükelçiliği vize müracaatı sırasında vize ücretini nakit olarak almamaktadır. Belarus Büyükelçiliği'ne ödemesi yapılması gereken vize ücreti, T.C. Ziraat Bankası Çankaya şubesi'nde mevcut olan Belarus Büyükelçilik hesabına yatırılmalıdır. Bankada İşlem sonrası verilen banka dekontunun, başvuru sırasında Büyükelçiliğe ibrazı gerekmektedir.

 

Belarus Konsolosluğu


Belarus Büyükelçiliği Vatandaşlık Hizmetleri 

Belarus Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınmaktadır.

Belarus Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Belarus Büyükelçiliği ve Belarus Konsolosluğu, Belarus’un çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   

Belarus Büyükelçiliği Türkiye- Belarus ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Belarus vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.  

Belarus Büyükelçiliği,  Belarus’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirirler.

Türkiye’de yaşayan Belarus vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport yenileme gibi işleri Belarus Büyükelçiliği sorumluluk alanında yer alır. 

Belarus Ankara Büyükelçiliği Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Ankara Büyükelçiliği